راههای پیشگیری از پوسیدگی دندان
1- استفاده از فلوراید: در افرادی که مستعد پوسیدگی دندان می باشند استفاده از فلوراید و مالیدن آن بر سطح دندان ضروری است. همچنین افزودن فلوراید به آب آشامیدنی و استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید نیز از دیگر راه های مناسب پیشگیری است.
2- بهداشت دهان: شستشوی دندانها و مسواک زدن پس از هر وعده غذا مخصوصاً قبل از خواب (زیرا در موقع خواب حدود 8 ساعت به میکربهای دهان اجازه فعالیت کامل داده می شود) از ضروری ترین اعمال بهداشتی است. استفاده از نخ دندان و همینطور دهان شویه مناسبی مانند آب نمک نیز توصیه می شود.
3- کاهش میزان مصرف مواد قندی: در مصرف مواد قندی و شیرینی ها به نکات زیر توجه کنید:
الف- از مصرف مواد قندی غیر ضروری مثل تنقلات، انواع شکلات وها و آدامس حتی الامکان بکاهید.
ب- شیرینیها راطوری مصرف کنید که بمدت طولانی دردهان نماند.
پ- تعداد دفعات مصرف شیرینیها را کاهش دهید، زیرا اگر موادقندی یکمرتبه مصرف شود زیان کمتری خواهد داشت تاکم کم و بتدریج مصرف شود.
4- تصحیح فرم دندان ها ومرتب کردن آنها: درافرادی که دندانهای آنهادر یک قوس منظم قرار ندارند، تمیز شدن دندانها مشکل بوده وعلاوه برجنبه ظاهرو زیبائی تمیز شدن دندانها نیز مشکل است به همین علت با معالجات ارتدنسی (ردیف کردن دندانها ) بایستی اقدام به معالجه دندانها نمود.
5- معالجه مرتب به دندانپز شک: حداقل هر6ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا معاینه دقیق از دندانها اخذ راهنمائیهای لازم بنمائید.
6- واکسن: تحقیقات زیادی در زمینه تهیه واکسن پوسیدگی در حال انجام است که هنوز در مرحله آزمایشی است ولی امیدواریم که بتوان در آینده نزدیک با استفاده از واکسن پوسیدگی این بیماری را که بزرگترین و دامنگیرترین بیماری بشر است ریشه کن نمود.
در حال حاضر نتایج واکسیناسیون بر علیه میکربهای پوسیدگی زا بر روی میمونها اثرات قابل توجهی داشته است، چنانچه این روش در مورد انسان معمول گردد قدم بزرگی در راه کنترل پوسیدگی برداشته می شود.
علائم پوسیدگی
علائم پوسیدگی عبارتند از:
* تغییر رنگ دندان.
* بوجود آمدن حفرات بر سطح دندان.
* شکستگی خود بخود و ناگهانی دندان.
* حساسیت و درد نسبت به گرما، سرما و شیرینی یا درد در هنگام جویدن که علامت خوبی از پوسیدگی آن هم از نوع پیشرفته می باشد. این حساسیت ابتدا به سرما در مراحل پیشرفته تر هنگام جویدن و تماس یا گرما نیز دیده می شود.
در صورتیکه هر یک از این علائم را در دندانهایتان مشاهده نمودید لازم است هر چه زودتر در صدد درمان برآئید.

برگرفته از سایت pars doctor  نوشته :دکتر کامران یزدانی [ جراح - دندانپزشک ]

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-12-9 13:26        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ